در یک نگاه

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه، در بخش غیر نفتی از رکود اقتصادی خارج شدیم، گفت: تاکنون ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سهام و ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان املاک بانک‌های دولتی فروخته شده است.

5

آخرین مطالب

واحد تحلیل مبین سرمایه
واحد تحلیل مبین سرمایه
شنبه 14 تیر 1399-1:23

مشاهده پست

دو شنبه 21 بهمن 1398-9:36

خروج از رکود اقتصادی در بخش غیرنفتی/ سهام دولت در ۶ پالایشگاه خریدار نداشت

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه، در بخش غیر نفتی از رکود اقتصادی خارج شدیم، گفت: تاکنون ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سهام و ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان املاک بانک‌های دولتی فروخته شده است.


به گزارش خبرگزاری تسنیم، فرهاد دژپسند با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری گفت: زمانی که دولت یازدهم کار خود را آغاز کرد به واسطه تحریم‌های تحمیلی سال 1391, رشد اقتصادی کشور حدود منفی 7 درصد بود در نیمه دوم سال 1392 با آغاز به کار دولت یازدهم، ​ روند رشد منفی اقتصاد کند شد و به منفی سه و دو دهم درصد کاهش یافت و در سال 1393, مثبت شد و این روند به صورت سینوسی تا سال 1395 ادامه یافت که به مثبت 12 و نیم درصد رسید که یکی از علل آن این بود که پس از توافق برجام، ​ امکان صدور نفت فراهم شد.
وی ادامه داد: بر اساس اعلام مرکز آمار، رشد غیر نفتی سال 1395، مثبت شش و نیم و بر اساس آمار بانک مرکزی، ​ مثبت چهار و نیم درصد بود.

دژپسند با اشاره به اینکه پارسال رشد اقتصادی منفی را تجربه کردیم، افزود: البته برآورد می‌شد رشد اقتصادی منفی 8 تا منفی 15 درصد باشد، اما با اقدامات و سیاست‌هایی که اتخاذ شد منفی چهار و دو دهم درصد و رشد اقتصادی غیر نفتی هم منفی 2 و دو دهم درصد بود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه پیش بینی‌هایی که پارسال در مورد رشد اقتصادی امسال می‌شد به علت تاثیر تحریم ها، ​ بسیار نگران کننده بود، گفت: بر اساس آمار بانک مرکزی، سه ماهه اول امسال خوشبختانه رشد اقتصادی غیر نفتی کشورمان، مثبت چهار دهم و در نیمه اول سال، مثبت نیم درصد و در 9 ماهه امسال، مثبت 9 دهم درصد بود.
وی با اشاره به اینکه این نشان می‌دهد که بخش غیر نفتی اقتصاد توانسته است رونق داشته باشد، افزود: بخش کشاورزی در اوج رشد اقتصادی است و بخش صنعت هم در 9 ماهه امسال، حدود 7 و نیم درصد رشد نشان می‌دهد و علائم دیگر هم نشان از رشد اقتصادی مثبت در بخش غیر نفتی دارد.
آقای دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تورم، مقوله‌ای نیست که فقط متاثر از یک دستگاه مانند بانک مرکزی باشد، گفت: بالا بودن حجم نقدینگی و فشار تقاضا و همچنین بالا رفتن هزینه‌های تولید و فشار هزینه‌ها از جمله علل تاثیرگذار بر نرخ تورم است.
وی گفت: با تدابیری که اتخاذ شد تلاش کردیم برای تامین بودجه از نظام بانکی استقراض نکنیم.
آقای دژپسند افزود: مقدار بدهی به نظام بانکی افزایش یافته است، اما این بدهی برای تامین بودجه نیست بلکه برای تهاتر است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به این پرسش که بدهی دولت به نظام بانکی چند درصد افزایش یافته است؟ گفت: این نکته مهم است که آیا دولت برای تامین نیاز بودجه‌ای به نظام بانکی متوسل شده است یا خیر؟
وی ادامه داد: خوشبختانه رشد نقدینگی تا پایان 10 ماه امسال 28 درصد بود.


7

به اشتراک بگذارید :

سایر بخش ها : اخبار روزانه اخبار هفتگی اخبار سالانه طلا و ارز دیده بان بازار مبین