در یک نگاه

رشد بی سابقه باز رسرمایه در هفته گذشته منجر به رسیدن شاخص به عدد 108873 واحد شد.

0

آخرین مطالب

واحد تحلیل مبین سرمایه
واحد تحلیل مبین سرمایه
سیمان‌ داراب‌   دو شنبه 5 فروردین 1398-11:10
واحد تحلیل مبین سرمایه
واحد تحلیل مبین سرمایه
دو شنبه 5 فروردین 1398-10:56
واحد تحلیل مبین سرمایه
واحد تحلیل مبین سرمایه
فولاد امیرکبیرکاشان   دو شنبه 5 فروردین 1398-9:2
واحد تحلیل مبین سرمایه
واحد تحلیل مبین سرمایه
دو شنبه 5 فروردین 1398-8:1
واحد تحلیل مبین سرمایه
واحد تحلیل مبین سرمایه
یک شنبه 4 فروردین 1398-16:41
واحد تحلیل مبین سرمایه
واحد تحلیل مبین سرمایه
یک شنبه 4 فروردین 1398-9:28
واحد تحلیل مبین سرمایه
واحد تحلیل مبین سرمایه
آسیا سیر ارس   سه شنبه 28 اسفند 1397-9:39

مشاهده پست

پنج شنبه 31 خرداد 1397-15:57

خلاصه گزارش بازار سرمایه هفته منتهی به 31 خردادماه 97

رشد بی سابقه باز رسرمایه در هفته گذشته منجر به رسیدن شاخص به عدد 108873 واحد شد.


خلاصه گزارش هفتگی مورخ 31 خرداد ماه 1397

بازار سرمایه در هفته کاری گذشته روزهای بسیار رویایی را برای سهامداران و فعالین بازار سرمایه رقم زد. پس از التهابات بازار ارز و مسکن و رشد قیمتی در این دو بازار رقیب بازار سرمایه طی ماه های اخیر، هفته گذشته شاهد سرریز شدن نقدینگی به سوی بازار سرمایه بودیم به طوریکه در 4 روز کاری هفته گذشته شاخص کل 840,95 واحد با رشد خیره کننده در انتهای هفته به عدد 873,108  واحد رسید و 13.6 درصد تنها در یک هفته شاخص کل رشد کرد. رشد شاخص کل را در نمودار زیر ملاحظه می­کنید. نکته قابل تامل در بازار این هفته ورود نقدینگی به بازار بود که منجر به این امر شد که حجم معاملات این هفته بسیار بالا باشد به گونه ای که در روز گذشته حجم معاملات بورس بیش از 700 میلیارد تومان بود. رشد حجم معاملات منجر به پایداری بیش از پیش بازار خواهد شد و این نکته مثبتی برای بازار این روزهای ما خواهد بود.


در بین گروه های مختلف گروه های فلزات رنگی، فولاد،سنگ آهن،شیمیائی بیشترین توجه بازار را در طی هفته گذشته به خود جلب کرده بودند.

گروه فولاد

در این گروه تمامی نمادها مورد توجه بازار قرار داشت اما نمادهای ارفع،فولاد و ذوب بیش از سایر نمادها در این گروه مورد توجه بود. در بازار این هفته شاهد بودیم که نمادهایی که به مجمع عمومی عادی رفته و تقسیم سود داشتند مورد توجه قرار گرفتند و نسبت به قیمت تئوریک بالاتر بازگشایی شدند و از این رو سودی را علاوه بر سود تقسیمی نصیب سهامداران خود کردند. نمادهای ارفع،فولاد،هرمز به علت رشد 20 درصدی در قیمت با توقف روبرو شدند اما پس از شفاف سازی و اعلام عدم تغییر با اهمیت در صورت های مالی به بازار بازگشتند و باز هم با افزایش تقاضا روبرو شدند. رشد قیمت محصولاتی در بورس کالا و امکان رشد سودآوری این شرکت ها در سال مالی جاری منجر به رشد تقاضا در این گروه شد.

گروه سنگ آهن

در کنار گروه فولادی که با رشدقیمت همراه بودند، نمادهای سنگ آهنی بواسطه اینکه قیمت فروش محصولاتشان برمبنای شمش فولاد خوزستان تعیین می شود ورشد قیمت این محصول منر به رشد سودآوری این شرکت های می شود مورد توجه بازار قرار گرفتند. نماد کچاد پس از تقسیم سود 330 ریالی در مجمع خود به بازار بازگشت و با رشد قیمتی و صف خرید روبرو شد.

گروه خودرو و قطعه سازی

نمادهای این گروه به نسبت گروه فلزات اساسی با اقبال فعالین بازار روبرو نشدند. در این گروه شاهد انتشار گزارش های ضعیف و توام با زیان شرکت های خودرویی بودیم. نماد خساپا در عملکرد سال مالی 96 خود بیان کرد که به ازای هر سهم زیان 256 ریالی را محقق کرده است. رشد 47 درصدی در بهای تمام شده و همچنین رشد 51 درصدی هزینه های مالی این شرکت از جمله دلایل زیانده شدن خساپا بود.

نماد خاور نیز با عملکرد درخشان!!! در سال 96 گزارش خود را منتشر کرد.این شرکت در سال 96 به ازای هر سهم زیان 2086 ریالی را محقق کرده است. این شرکت با سرمایه حدود 500میلیارد تومانی خود زیان خالص انباشته ای بیش از 2800 میلیارد تومان را دارد. اما در بین نمادهای این گروه گزارش خبهمن مناسب بود، این شرکت در سال 96 به ازای هر سهم سود 199 ریالی را نصیب سهامدارانش کرده است.

گروه بانک

نمادهای این گروه پس از عملکرد بسیار ضعیف در این ماه ها بسیار دور از توجه فعالین بازار سرمایه قرار گرفته اند. گزارش های عملکرد برخی نمادهای بانکی از جمله سمایه، وتجارت،وبصادر بسیار ضعیف و غیر قابل دفاع می باشد. گزارش عملکرد سال 96 بانک تجارت نشان داد این شرکت به ازای هر سهم زیان 1502 ریال را محقق کرده است. بانکی با سرمایه 4570 میلیارد تومان زیان خالصی بیش از 6860 میلیارد تومان را داشته است. نکته قابل تامل در این بانک رشد 19 درصدی هزینه کارکنان است. این بانک در سال 96 بیش از 2525 میلیارد تومان هزینه کارکنان داشته است.

به نظر وضعیت بانک ها به علت دارایی های منجمد وغیر مولد و رشد مطالبات بانک ها از دولت و رقابت ناسالم بانکها در جهت جذب سپرده با سودهای غیرمتعارف چندان مساعد نیست و باید جلوی بحران احتمالی بانک ها از سوی دولت،بانک مرکزی و کلیه نهادها با اتخاذ سیاست های مناسب گرفته شود.0

به اشتراک بگذارید :

سایر بخش ها : اخبار روزانه اخبار هفتگی اخبار سالانه طلا و ارز دیده بان بازار مبین