در یک نگاه

دولت جمهوری اسلامی ایران در انتهای سال ۱۳۹۴ پس از اخذ مصوبات لازم اقدام به انتشار اوراق مشارکت طرح های عمرانی دولت به جهت پرداخت مطالبات معوق...

0

آخرین مطالب

واحد تحلیل مبین سرمایه
واحد تحلیل مبین سرمایه
سیمان‌ داراب‌   دو شنبه 5 فروردین 1398-11:10
واحد تحلیل مبین سرمایه
واحد تحلیل مبین سرمایه
دو شنبه 5 فروردین 1398-10:56
واحد تحلیل مبین سرمایه
واحد تحلیل مبین سرمایه
فولاد امیرکبیرکاشان   دو شنبه 5 فروردین 1398-9:2
واحد تحلیل مبین سرمایه
واحد تحلیل مبین سرمایه
دو شنبه 5 فروردین 1398-8:1
واحد تحلیل مبین سرمایه
واحد تحلیل مبین سرمایه
یک شنبه 4 فروردین 1398-16:41
واحد تحلیل مبین سرمایه
واحد تحلیل مبین سرمایه
یک شنبه 4 فروردین 1398-9:28
واحد تحلیل مبین سرمایه
واحد تحلیل مبین سرمایه
آسیا سیر ارس   سه شنبه 28 اسفند 1397-9:39

مشاهده پست

یک شنبه 19 شهریور 1396-7:49

همه چیز در مورد اسناد خزانه بانکی (سخاب)

دولت جمهوری اسلامی ایران در انتهای سال ۱۳۹۴ پس از اخذ مصوبات لازم اقدام به انتشار اوراق مشارکت طرح های عمرانی دولت به جهت پرداخت مطالبات معوق...


برای چه سخاب به وجود آمد؟

دولت جمهوری اسلامی ایران در انتهای سال ۱۳۹۴ پس از اخذ مصوبات لازم اقدام به انتشار اوراق مشارکت طرح های عمرانی دولت به جهت پرداخت مطالبات معوق پیمانکاران نمود. اوراق مذکور که در ابتدا با عاملیت بانک سپه به جهت حوزه وزارت نیرو و عاملیت بانک مسکن در حوزه وزارت راه و ترابری با نرخ سود ۲۱% سالیانه با سررسید های ۴ ساله منتشر گردید و به عنوان پرداخت بدهی دولت به پیمانکاران واگذار شد.

در سال ۱۳۹۵ با کاهش تورم و کاهش نرخ رسمی سود بانکی، اوراق بعدی با نرخ ۱۸ درصد، ۱۶، و نهایتا ۱۵درصد سود سالیانه منتشر گردیده و در چند مرحله در اختیار پیمانکاران قرار گرفت.

همچنین اوراق اسناد خزانه اسلامی نیز به موازات به عنوان اوراق کوتاه مدت با تضمین بانک مرکزی با سررسید های کمتر از یک سال منتشر و برای تسویه بخشی از مطالبات پیمانکاران استفاده شد. اسناد مذکور با موافقت سازمان بورس اوراق بهادار تحت عنوان اخزا در تابلوی بورس پذیرش، و بصورت رسمی و شفاف داد و ستد شد.

تحت تاثیر قرار گرفتن بازار سرمایه و نرخ سهام شرکت ها از نرخ های مورد معامله اخزا و نیاز مبرم پیمانکاران به نقدینگی و عدم تسلط کافی فروشندگان به بورس و بازار سرمایه موجب گردید اسناد بعدی بصورت خارج از بورس و داخل شبکه بانکی تحت عنوان “اسناد خزانه اسلامی بانکی” سخاب منتشر و مورد داد و ستد قرار گیرد.

از مورخ ۲۴ تیر ۱۳۹۶ نیز پیرو مجوز بانک مرکزی و دستورالعمل بانک ملی، نقل و انتقال سخاب در داخل شعبه منتشر کننده اوراق مجاز گردید.

 

اگر در سررسید پول ها پرداخت نشود چه باید کرد؟

قابل واخواهی از مراجع از دولت و بانک ملی میباشد اما طبیعتا چون دولت نمیخواهد ابزار سخاب برای پرداخت مطالبات پیمانکاران را حفظ نماید، احتمال نکول اوراق نزدیک به صفر است.

 

تضمین کننده این اوراق چه سازمانی است؟

تضمین اوراق با دولت است.

 

آیا این گونه معاملات از نظر شرعی ایرادی ندارد؟

مرجع انتشار اوراق دولت و بانک مرکزی هستند که قاعدتا طبق قانون بانکداری اسلامی اقدام به انتشار اسناد خزانه اسلامی نموده اند.

 

آیا مالیات یا عوارضی به این معاملات تعلق می گیرد؟

طبق مصوبه معاف از مالیات است.

 

آیا خرید و فروش سخاب متحمل هزینه های اضافی است؟

خرید و فروش متحمل هزینه اضافی و کارمزد بانکی نیست.

 

کارمزد شما چقدر است؟

قیمت ها خالص اعلام میگردد و چیزی به عنوان کارمزد به آن اضافه نخواهد شد.

 

چرا اوراق اعلامی در تلگرام، در تابلو سایت نشان داده نمی شود؟

در حال حاضر بدلیل مسایل قانونی امکان نمایش تابلوی معاملات وجود ندارد؛بزودی این مشکل مرتفع خواهد شد.

 

آیا می توان تعداد محدودی از اوراق سخاب را خریداری کرد؟

از لحاظ آیین نامه نقل و انتقال اوراق سخاب منعی در این خصوص وجود ندارد اما فروشندگان تمایلی به خرد کردن اوراق خود نداشته و ترجیح به فروش یکباره آن دارند؛ به صورت عمومی جواب این سوال «خیر» خواهد بود.

 

فرآیند انتشار و فروش اسناد خزانه اسلامی به چه صورت است؟

وزارت امور اقتصادی و دارایی به نمایندگی از دولت، اسناد خزانه اسلامی را از محل ردیف بودجه اختصاص یافته، منتشر می‌کند. دستگاه‌های ذی‌ربط نیز بر اساس بودجه اختصاص یافته و اولویت‌بندی، لیست پیمانکاران طلبکار از دولت را به بانک عامل معرفی خواهند کرد. بعد از احراز هویت و اخذ اطلاعات لازم توسط بانک عامل، لیست پیمانکاران به فرابورس ایران اعلام خواهد شد. سپس حداکثر ظرف ۱۰ روز کاری، اطلاعات در سامانه معاملات ثبت شده و پیمانکاران می‌توانند نسبت به فروش اسناد خزانه اسلامی در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران اقدام کنند.

 

پیمانکارانی که برای تامین منابع مالی خود نیاز به وجه مالی داشته باشند، می‌توانند اوراق خود را از طریق کارگزاری مبین سرمایه به قیمت روز در بازار فرابورس ایران به فروش برسانند.

 

فرآیند پرداخت مبلغ اسمی اسناد خزانه اسلامی در سررسید به چه صورت است؟

سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، وجه مورد نیاز برای بازپرداخت ارزش اسمی اوراق را با توجه به زمان سررسید، از طریق خزانه‌داری کل کشور به بانک عامل منتقل می‌کند. شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، بر‌اساس اطلاعات آخرین دارندگان اسناد خزانه اسلامی، ارزش اسمی اوراق را از طریق بانک عامل به حساب دارندگان مذکور واریز خواهد کرد.

 

ضمانت پرداخت در سررسید به عهده چه کسی است؟

ضامن این اوراق، وزارت امور اقتصادی و دارایی بوده و خزانه‌داری کل کشور پرداخت مبلغ اسمی اسناد خزانه اسلامی در هر مرحله را تعهد کرده است. همچنین خزانه‌داری کل کشور بازپرداخت این اوراق در سررسید را در زمره دیون ممتاز دولت قرار داده است بدین معنی که پرداخت مبلغ اسمی اسناد خزانه اسلامی در سررسید این اوراق، هم‌ردیف پرداخت حقوق کارکنان دولت بوده و با همان درجه اهمیت و اضطرار صورت می‌گیرد.

 

مزایای انتشار اسناد خزانه اسلامی چیست؟

کشف نرخ سود بدون ریسک مورد انتظار بازار در اقتصاد کشور

فراهم آوردن بستر لازم برای توسعه ابزارهای مالی بازار

کمک به سیاست‌های پولی و مالی به منظور اعمال سیاست‌های بهینه جهت تنظیم و کنترل انتظارات بازار

کمک به حفظ استقلال کشور با استفاده از تامین مالی داخلی دولت و کاهش استقراض بین‌المللی

استخراج انتظارات بازار از نرخ سود بدون ریسک با سررسیدهای مختلف

معاف از مالیات بودن درآمدها و معاملات این اوراق

به طور کلی با انتشار اسناد خزانه اسلامی به طور هم‌زمان دولت از طریق مدیریت بدهی‌ها، بانک مرکزی از طریق کنترل نقدینگی و مردم به واسطه استخراج نرخ بدون ریسک در یک بازار رقابتی، منتفع می‌شوند.

 

هدف از انتشار اسناد خزانه اسلامی چیست؟

این اوراق، با هدف تسویه بدهی‌های دولت به طلبکاران غیردولتی، کنترل نقدینگی بازار، اجرای سیاست‌های پولی، تأمین کسری بودجه و مدیریت بازار منتشر می‌شود. همچنین این ابزار، اصلی‌ترین ابزار بازار پول جهت اعمال سیاست‌های پولی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

 

تفاوت اسناد خزانه اسلامی با سایر اوراق بهادار چیست؟

تفاوت عمده این اسناد با سایر اوراق بهادار، در سررسید آن و پرداخت سود است. این اوراق عموما سررسیدی کمتر از یک سال داشته و اغلب سررسیدشان به صورت ۴، ۱۳، ۲۶ و ۵۲ هفته‌ای است. اسناد خزانه اسلامی بدون سود بوده و هیچ‌گونه پرداخت میان دوره‌‌ای تحت عنوان سود نخواهند داشت و سرمایه‌گذاران از مابه‌التفاوت قیمت خرید اوراق و ارزش اسمی دریافتی آن در سررسید، منتفع خواهند شد. دارندگان اوراق، مبلغ اسمی را در سررسید از دولت دریافت می‌کنند.

همچنین، این اوراق در مقایسه با دیگر ابزارهای بازار پول از درجه نقد شوندگی بیشتری برخوردار است.

 

ریسک نقدشوندگی چیست و آیا اسناد خزانه اسلامی ریسک نقد شوندگی دارند؟

ریسک نقدشوندگی به معنی احتمال عدم فروش اوراق بهادار است. یکی از اهداف پذیرش اسناد خزانه اسلامی در فرابورس ایران، کاهش این ریسک برای دارندگان این اوراق است چراکه به دلیل وجود بازار بزرگ و نقدشونده اوراق بهادار بادرآمد ثابت در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران، (که حجم معاملات روزانه آن به بیش از ۲ هزار میلیارد ریال در روز می‌رسد.) دارندگان این اوراق می‌توانند در هر زمان نسبت به فروش اوراق خود در بازار اقدام کنند.

 

چرا اسناد خزانه اسلامی را اسناد بدون ریسک می‌دانند؟

بزرگترین دغدغه فعالان بازار سرمایه درخصوص اسناد خزانه اسلامی، عدم ایفای تعهدات دولت در زمان سررسید است. برای رفع این نگرانی، دولت به این بدهی اولویتی هم‌ردیف حقوق و مزایای کارکنان خود داده و به عنوان بدهی ممتاز دولت در نظر گرفته می‌شود. خزانه‌داری کل کشور نیز موظف است پرداخت مبلغ اسمی اسناد خزانه اسلامی را در سررسید اوراق تعهد کند. این تعهدنامه به امضای وزیر امور اقتصادی و دارایی رسیده است از این رو اسناد خزانه اسلامی ریسک نکول نخواهند داشت.

 

مدارک مورد نیاز جهت پذیریش شرکتهای حقوقی و پیمانکارانی که دارای اسناد خزانه اسلامی هستند به شرح زیر می‌باشد:

1-آگهی تاسیس

2-آگهی آخرین تغییرات

3-اساسنامه شرکت

4-ارائه اصل شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره و یا اسکن رنگی و یا کپی برابر اصل دفتر اسناد رسمی

5-گواهی کد اقتصادی و شناسه ملی

6-نامه معرفی نماینده که به امضا اعضای دارای امضائ مجاز رسیده باشد

7-نامه معرفی شماره حساب دارای امضاءمجاز

8- اصل برگه سهام ارائه شده توسط بانک ملی


0

به اشتراک بگذارید :

سایر بخش ها : اخبار روزانه اخبار هفتگی اخبار سالانه طلا و ارز دیده بان بازار مبین